Budowa sprzęgła elektrycznego

2 min czytania

Sprzęgło hydrauliczne ma za zadanie połączenie obiegów grzewczych i kotłowych. Umożliwia to zintegrowanie wielu urządzeń grzewczych o identycznych lub różniących się parametrach pracy (takich jak kocioł na gaz, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła itp.) z różnymi obiegami grzewczymi, nawet o odmiennych parametrach temperaturowych (produkcja ciepłej wody użytkowej, zasilanie grzejników konwekcyjnych, zasilanie ogrzewania podłogowego itp.). Zapoznaj się z więcej szczegółami dotyczącymi kluczowego elementu łączącego obiegi grzewcze i kotłowe, czyli sprzęgła hydraulicznego. Schemat, funkcjonowanie, budowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć o omawianym produkcie, znajdziesz w tym tekście.

Sprzęgło hydrauliczne – co to jest?

Wykorzystanie sprzęgieł hydraulicznych jest częstym rozwiązaniem w systemach posiadających wiele obiegów grzewczych, gdzie każdy z nich jest zaopatrzony w swoją pompę. Taka konfiguracja umożliwia właściwą regulację ciśnienia i strumienia między stroną kotła a częścią instalacji odbiorczej. Pomimo iż wnętrze sprzęgła jest puste, przepływ jest dozwolony we wszystkich kierunkach. Skierowanie przepływu jest jednak zależne od wykorzystanych w systemie pomp i zaworów, które są odpowiedzialne za nadzorowanie tego procesu.

Pomimo pozorów, sprzęgło hydrauliczne to urządzenie o dość prostym działaniu. Jest to zamknięta przestrzeń systemu, do którego podłączone są złącza kotła i instalacji (będącej odbiornikiem ciepła). Sprzęgła są zazwyczaj wykonane z stali węglowej lub nierdzewnej, i całość powinna być zaizolowana, co pozwala zminimalizować straty ciepła. Sprzęgło może być dodatkowo wyposażone w zawór spustowy umieszczony w dolnej części oraz automatyczny odpowietrznik zlokalizowany na górze.

Praca sprzęgła w przykładowym zastosowaniu

Sprzęgło może funkcjonować na trzy sposoby.

Pierwszy scenariusz ma miejsce, gdy przepływ na stronie kotłowej jest równy przepływowi po stronie instalacyjnej. Wynika stąd, że cała energia dostarczana do sprzęgła jest w pełni wykorzystywana przez system.

Drugi przypadek to sytuacja, w której przepływ po stronie kotła jest większy niż po stronie instalacji. Takie zjawisko może nastąpić, gdy: pompa zasobnika zostanie wyłączona, zawory termostatyczne zaczną się zamykać, lub pętla ogrzewania podłogowego zostanie zamknięta. Część wody dostarczanej do sprzęgła od strony kotła zostanie odesłana, co skutkuje wzrostem temperatury powrotnej i sygnalizuje do automatyki potrzebę redukcji mocy pieca.

Trzeci przypadek występuje, gdy przepływ po stronie instalacji jest większy niż po stronie kotła. Wówczas część wody powracającej z systemu jest zasysana z powrotem, co obniża temperaturę dopływającą. Spotyka się to w systemach, gdzie moc kotła pokrywa zapotrzebowanie, ale wydajność pompy kotła jest mniejsza niż suma wydajności pomp działających w systemie. Energia przekazywana do sprzęgła jest wtedy całkowicie zasysana przez system, ale przy różnym różnicy temperatur. Należy jednak zauważyć, że łączna wydajność pomp pracujących w obiegach grzewczych nie może przekraczać 130% wydajności pompy kotła.

Dobór sprzęgła do danego zastosowania

Adekwatne zsynchronizowanie wielkości sprzęgła hydraulicznego wymaga przeliczenia przepływów w każdym obiegu grzewczym za pomocą poniższego równania, a następnie ich dodania. Wykorzystajmy do obliczeń poniższe równanie:

V= (P * 860) / ΔT

gdzie:

V – przepływ w jednym obiegu grzewczym w l/h, P – moc przekazywana przez odbiornik (obieg grzewczy), ΔT – różnica temperatury w obiegu grzewczym, przy czym dla ogrzewania grzejnikowego przyjmujemy ΔT= 15oC, a dla ogrzewania podłogowego 7oC.

Sprzęgło wybieramy na podstawie obliczonego przepływu. Ważne jest pamiętanie, że zbyt duże sprzęgło nie wpłynie negatywnie na prawidłowe działanie instalacji. Przeciwnie – zbyt małe sprzęgło mogłoby uniemożliwić całkowity odbiór mocy przekazywanej do sprzęgła przez źródło ciepła podczas szczytowego obciążenia instalacji.

Sprawdź różne sprzęgła hydrauliczne na stronie: https://hydrotermo.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-co-i-cwu/sprzegla-hydrauliczne.

Praktyczne zalety stosowania sprzęgieł hydraulicznych

Korzyści zastosowania sprzęgieł hydraulicznych są następujące.

  1. Dzięki sprzęgłom, nie ma potrzeby równoważenia hydraulicznego – oddziela one obieg kotłowy od obiegu grzewczego.
  2. Wykorzystanie sprzęgieł wydłuża żywotność pomp, które nie są zakłócane przez siebie nawzajem.
  3. Jeśli sprzęgło jest wyposażone w automatyczny odpowietrznik i zawór spustowy, odpowietrzanie i odmulanie instalacji jest bardziej efektywne.
  4. Kocioł pracuje płynnie, nawet gdy zapotrzebowanie na energię cieplną spada lub rośnie.
  5. Jeżeli kocioł jest uruchamiany przy całkowicie zamkniętym przepływie do instalacji grzewczej, sprzęgło chroni przed zbyt niską temperaturą, co zwiększa żywotność kotła (dotyczy to instalacji z kotłem węglowym lub gazowym konwencjonalnym).
  6. Sprzęgła umożliwiają zastosowanie instalacji wielokotłowej (kaskady kotłów).

Biomasa

Obecnie coraz popularniejsze stają się alternatywne źródła energii. Jednym z nich jest biomasa. Co to jest? Jakie są rodzaje biomasy i jak można ją...
admin
3 min czytania

Co to jest recykling. Rodzaje recyklingu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na ochronę środowiska i dbałość o naszą planetę. Jednym z najważniejszych sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu...
admin
4 min czytania

Dobór pompy obiegowej

Nowoczesne systemy centralnego ogrzewania opierają się na skuteczniejszych kotłach oraz elementach o niewielkiej objętości, takich jak rury i grzejniki. To sprawia, że naturalne siły...
admin
1 min czytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *